Tvarumas versle – ne sprintas, o maratonas, kuris atsiperka

Tvarumas, socialinė atsakomybė, atsakingas verslo veikimas   itin plati tema, kuri kartais nepelnytai  susiaurinama iki aplinkosaugos ir „žalumo“.  Tvarumas versle –  tikslingų veiksmų planas, kuris gali generuoti grąžą per didesnį konkurencingumą, naujus produktus, naujus klientų segmentus ar net naują verslo pozicionavimą.

Tvarumas neapsiriboja šiukšlių rūšiavimu ar atsinaujinančiais energijos šaltiniais, o kuria vertę ekonomikai, gamtai ir visuomenei.

Tvarumas – naudingas verslui

Anot RATO kredito unijos Kredito rizikos valdymo eksperto Povilo Petrausko, tvaraus verslo vystymo tikslų yra daug.  Pavyzdžiui,  remiantis Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslais, kurių  net septyniolika, iškelti siekiai   nuo skurdo mažinimo ir kokybiško išsilavinimo iki atsakingo vartojimo bei gamybos. 

Verslui juos visus įgyvendinti gali būti nerealu, nes tai pareikalautų daug įmonės išteklių. Verslams ir organizacijoms verta pagalvoti, kokie tvarumo tikslai atitinka jų vertybes ir į juos investuoti siekiant realios naudos. Investicijos į tvarumą nebūtinai kuria tik gerą įmonės reputaciją, tvarumas gali būti ir ekonomiškai naudingas, todėl verslui reikia įvertinti esamą veiklą ir jo perspektyvas tvarumo požiūriu bei  etapais įgyvendinti pokyčius ,   pataria pašnekovas.

Pasak jo, tvarumas verslui yra ekonomiškai naudingas, nes tai, visų pirma, padeda uždirbti ir taupyti. Daugėja pirkėjų, reikalaujančių tvaresnių prekių ir paslaugų, dalyvavimas konkursuose neįmanomas neturint tam tikrų tvarumo sertifikatų.

Tvarumas taip pat padeda įmonėms taupyti ir didinti procesų efektyvumą. Nors daug diskutuojama apie taupymą, pradėjus naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, taupymo būdų yra ir kitokių, pavyzdžiui, pigesnis finansavimas ,   įsitikinęs RATO kredito unijos Kredito rizikos valdymo ekspertas P. Petrauskas.

Tvariems verslams   palankesnės finansavimo sąlygos

Tvarumą didinantys gamybos procesų pokyčiai, technologiniai sprendimai, pažangūs darbo metodai, perdirbamų medžiagų naudojimas reikalauja daugiau įmonių finansinių resursų, tačiau prireikus paskolos kredito įstaigos tokius verslo pokyčius finansuoja noriai.

 Paskoloms, skirtoms investuoti į tvarų gamtos išteklių  naudojimą ar įmonės tvarumui didinti, įprastai taikoma mažesnė palūkanų norma, reikalaujama mažesnio užstato, todėl toks finansavimas kainuoja mažiau. Keičiantis kredito įstaigų reglamentavimui, tikėtina, kad įmonės tvarumas irgi turės apčiuopiamą svarbą vertinant verslo paskolos suteikimo sąlygas. 

Kredito rizikos valdymo ekspertas P. Petrauskas teigia, kad kredito įstaigos, prieš suteikdamos paskolą, palaipsniui pradeda  tvarumo rizikos vertinimą įtraukti į kredito rizikos vertinimo modelius . 

Tai daroma siekiant įsitikinti, kad įmonė bus pajėgi grąžinti paskolą, besikeičiant tiek aplinkosaugos ar teisiniams reikalavimams, tiek ir vartotojų poreikiams. Tarkime, vienkartinių plastikinių indų gamyba, kailinių žvėrelių auginimas, drabužių gamyba, neperdirbamų pakuočių tolesnis naudojimas ir panašiai. Tai   verslai, kurių augimo prognozės ir kreditingumas yra vertinamos daug griežčiau “ ,   teigia jis.

RATO kredito unijos ekspertas neabejoja, kad investicijos į tvarumą turės ilgalaikę grąžą verslui, todėl skatina pamatuotai žengti pirmuosius žingsnius šių pokyčių link. „Prognozuojama recesija ir esamas infliacijos lygis gąsdina, tačiau visi ekonominiai ciklai turi pradžią ir pabaigą, o tvarumo didinimas kasdienėje veikloje bus efektyvumo variklis, o ne papildomas darbas viešųjų ryšių skyriui“,  – sako  P. Petrauskas.

Tvarumas  ne sprintas, o maratonas

Išsakytas mintis papildo verslo identiteto ir vertės kūrimo strategijų kompanijos Impact Advisory  partneris Domas Zdanevičius.

Organizacijoms svarbu suprasti, kokią įtaką konkrečioje verslo kategorijoje jos daro socialiniu, aplinkosaugos ir valdysenos aspektu. Tai gali atsakyti, kokiose srityse ir temose verslas daro poveikį, padeda išmatuoti ir paversti šias žinias tvariu verslo plėtros įrankiu  sako jis. 

Pagal Europos Komisijos reikalavimus su tvarumu susijusią informaciją didelės įmonės privalės teikti nuo 2024 m., o vidutinės nuo 2026-ųjų, tačiau pirmuosius žingsnius rekomenduojama pradėti daryti jau dabar.  Impact Advisory  partneris ragina suprasti, kad visi šie procesai yra reikalingi ne tik dėl tvarumo ataskaitų, bet ir dėl savo verslo. Anot jo, tvarumas   įrankis, jau dabar klojantis pamatus ateities konkurencingumui.

Įmonė, teikianti iš pažiūros visai neunikalias paslaugas, permąsčiusi vertės pasiūlymą per atsakingo verslo veikimo prizmę, tampa kitų įmonių nuolatiniu partneriu, užtikrindama tam tikros infrastruktūros ilgaamžiškumą ir padeda joms ne tik tapti tvaresnėmis, bet ir sumažinti savo klientų investicijas infrastruktūrai atnaujinti. Verslui tai suteikia galimybę pritraukti naujų klientų, paversti juos nuolatiniais ir taip užsitikrinti ilgalaikį tvarų bendradarbiavimą bei augančią verslo sėkmę.. Todėl ir sakome, kad tvarumas – ne sprintas. Tai   maratonas , – įsitikinęs Impact Advisory  partneris D. Zdanevičius.

 

RATO kredito unija taip pat prisideda prie tvariosios, atsinaujinančios energetikos verslų plėtros Lietuvoje.

Atsinaujinančiosios energetikos projektų finansavimas yra ne tik ekonominė nauda, bet ir tvarumo didinimas klientams, RATO kredito unijai ir visuomenei.

Turite klausimų? Susisiekite su mumis tel. +370 5 210 4383 arba el. paštu: [email protected]
Unijos adresas: J. Jasinskio g. 14A, Vilnius.

RATO kredito unijos sąskaita – saugi vieta asmeninėms ir įmonės lėšoms

Tapti nariu