Ar investuoti į NT, jei nedrąsu investuoti į akcijas?
Nuolat girdime raginimus investuoti į akcijas, fondus ir kitus finansinius instrumentus, taip pat kad tai daryti yra labai lengva ir paprasta. Vis dėlto, kai kurie žmonės, netgi turėdami šiek tiek finansinių žinių ir patirties, nenori investuoti į vertybinius popierius, nes vengia bet kokios finansinės rizikos, kuri yra neišvengiama investavimo dalis.
Visuomenėje bene priimtiniausia investicija yra laikomas nekilnojamasis turtas (NT). Dažnai sakoma, kad tai yra paprasčiausia investicija, kuri visada turės išliekamąją finansinę vertę ateities kartoms. Nepasant to, kad vaikams nupirktas butas dažnai tampa kaip pradinis įnašas kitai paskolai, tinkama investicija į NT ir nuomos pajamos gali sėkmingai papildyti šeimos biudžetą.
Pastaruoju metu padidėjusios palūkanų normos už paskolas sumažino gyventojų norą pirkti NT nuomai paimant paskolą, tačiau ši investicija vis dar yra viena iš populiariausių Lietuvoje. RATO kredito unijos kreditų vadybininkė Elvyra Stefanovič tikina, kad šiuo metu geriausia yra turėti didesnį pradinį įnašą tokiai paskolai, kuri padėtų lengviau finansiškai išbūti dabartinių aukštesnių palūkanų laikotarpį.
„Žmonės ir šiuo metu vis dar ima paskolas ne pirmajam būstui ir investuoja į NT, nes pinigai vis tiek nuvertėja“, – priduria RATO kredito unijos specialistė.
Prieš nuomojant – patikimumo testas
Svarbiausias kriterijus įsigyjant NT investicijai arba antrąjį būstą – likvidumas, t. y. kaip greitai pavyks išnuomoti ir parduoti butą, jei toks poreikis atsirastų. Vilniuje populiariausi rajonai, tinkami nuomai, yra Žirmūnai, Naujamiestis. Šiuo metu specialistai siūlo investuoti į mažesnio ploto butus, kurie yra patrauklesni nuomai ir kuriems reikalingi mažesni išlaikymo kaštai. Vilniuje butų nuomos pasiūla yra pakankamai didelė, todėl nuomininkai dažniau renkasi naujo, šiuolaikinio įrengimo butus; gerokai yra sunkiau išnuomoti butus, kuriuose stovi sofa, atvežta iš sodo namelio.
Buto, į kurį investavote, atsipirkimo laikotarpis priklausys ir nuo to, kaip kruopščiai rinksitės nuomininkus. Elvyra Stefanovič juokauja, kad nuomotojas turi, kaip tai taikoma ir banke, atlikti kruopštų kliento – būsimo nuomininko – pažinimo procesą, t. y. išsiaiškinti, kur nuomininkas dirba, kokia jo socialinė aplinka, specialybė, pomėgiai, kalbos maniera ir kiti, kartais ne visuomet matomi kriterijai, galintys turėti įtakos tam, ar įsigytą butą turėsite atnaujinti po kiekvieno nuomininko ar ne. Tinkamai sudarius nuomininko portretą ir oficialiai pasirašytos sutartys padės lengviau valdyti ne tik skolas, bet ir finansinę riziką, kurią vis tiek tenka prisiimti nuomojant NT.
Ilguoju laikotarpiu pasyviosios pajamos iš NT nuomos greičiausiai vis tiek bus didesnės nei palūkanų pajamos už indėlius, tad jei esate pasiryžę prisiimti nors nedidelę dalį sau suprantamos finansinės rizikos, nebijokite pasidomėti paskolos sąlygomis įsigyjant NT.