Būsto paskola: devynis kartus pamatuok, dešimtą – skolinkis
Remiantis statistikos duomenimis, Europos Sąjungoje savo butą ar namą turi daugiau kaip du trečdaliai gyventojų (apie 70 proc.). Tuo tarpu Lietuvoje gyventojai labiau linkę investuoti į nuosavą būstą ir tik apie 10 proc. šalies gyventojų jį nuomoja. Ar dabartinė ekonomikos situacija pakeis šiuos tautiečių įpročius, nėra aišku.
Abejones imti būsto paskolą ar atidėti svajones vėlesniam laikui, sklaido RATO kredito unijos vadybininkė Elvyra Stefanovič.
Būsto paskola: sprendimų nepriimkite atsainiai
Prieš apsisprendžiant įsigyti nuosavą gyvenamąjį plotą, būtina atsakyti sau patiems, kokiam tikslui perkamas nuosavas būstas ir imama būsto paskola. Būsto pirkimas gali būti investicinis projektas, siekiant uždirbti iš nuomos ar pardavimo, turimų santaupų investavimas perkant būstą ateities planams (mėgstamas posakis – „bus vaikams“) ir, žinoma, nuosavo būsto savo asmeniniams poreikiams įsigijimas.
Finansų specialistės nuomone, jei randamas poreikius atitinkantis būstas, o finansinė padėtis leidžia imti paskolą jam įsigyti, verta neatsisakyti šios minties. Padidėjusios būsto paskolų palūkanų normos gąsdina ne vieną esamą arba potencialų būsto paskolos gavėją. Visgi būtina atkreipti dėmesį, kad palūkanų normų svyravimai vyksta nuolat, o būsto paskolos imamos vidutiniškai 25 metų laikotarpiui, per kurį vyksta daugybė pakilimų ir nusileidimų.
Atidžiai įvertinkite visas galimybes
Nusprendus įsigyti ar statyti nuosavą būstą kartais paskubama pasirašyti preliminariąją NT pirkimo-pardavimo sutartį ir sumokėti avansą, o tik po to kreipiamasi į kredito įstaigą paskolos. Nors iš pirmo žvilgsnio šeimos pajamos atrodo pakankamos paskolos įmokoms, proceso metu gali atsirasti kliūčių, kurios trukdys gauti paskolą.
„Dažniausiai klientai neįvertina savo pajamų tvarumo, turimų lizingo sutarčių, netikslių statybos sąmatų, asmeninės kredito istorijos, reikalingo pradinio įnašo dydžio. Pasitaiko atvejų, kuomet aukšto lygio specialistai, dirbantys grožio industrijoje, automobilių servisuose, gauna pajamas grynaisiais pinigais, jų neįneša į sąskaitas bankuose, o tai apsunkina įrodant tokių pajamų tvarumą. Sprendimą dėl paskolos gavimo gali apsunkinti net paskutinės automobilių lizingo įmokos (ypač jei sutartis greitai baigiasi), kurios mažina kliento kreditingumo galimybes“ , – dažniausiai pasitaikančias situacijas pasakojo RATO kredito unijos vadybininkė E. Stefanovič.
Pradedant namo statybas būtina labai tiksliai įvertinti sąmatos realumą ir kintančias statybos darbų kainas, nes gali būti, kad tam tikrame statybų etape, pritrūkus pinigų, papildomos pinigų sumos nebus galimybių pasiskolinti.
Asmeninė kredito istorija kreipiantis paskolos taip pat itin svarbi, nes pamirštos ir neapmokėtos sąskaitos, negrąžintos studentiškos paskolos gali būti įvertintos ne kaip kliento užmaršumas, o kaip nepatikimumas. Didėjant nuotolinio darbo galimybėms, taip pat plečiasi gyventojų gaunamų pajamų valiuta, pajamų rūšys (autorinės sutartys, individuali veikla), įsigyjamo nuosavo būsto geografija.
„Dėl būsto paskolos rekomenduojame pasitarti su keliomis finansų įstaigomis, nes vienoje vietoje gal gausite žemiausią kainą, kita įstaiga pareikalaus mažiausio pradinio įnašo ar suteiks didžiausią paskolos sumą, o trečioji pasiūlys geriausią aptarnavimą, todėl galėsite apsispręsti pagal tai, kas jums konkrečiu momentu bus svarbiausia”,– teigia E. Stefanovič. Be to, būtina nepamiršti, kad nėra išankstinio būsto paskolos grąžinimo ar refinansavimo mokesčio, todėl finansų įstaigas galite keisti gana lanksčiai.
Net sudėtingiausiais momentais yra sprendimų
„Ilgametė praktika dirbant su būsto kreditais rodo, kad per turimą būsto paskolos laikotarpį įvyksta daugybė gyvenimiškų įvykių, kurie gali ir pabloginti, ir pagerinti klientų galimybes grąžinti paskolą”, – teigia E. Stefanovič. Darbo praradimas, skyrybos, ligos, nepamatuotai prisiimti finansiniai įsipareigojimai – pagrindinės priežastys, dėl kurių kyla sunkumų grąžinant pasiimtas paskolas. Todėl būtina gerai žinoti savo kaip paskolos turėtojo teises, jei sumažėjus pajamomis nebegalite mokėti būsto paskolos įmokų.
Visų pirma, reikia raštu kreiptis į finansuojančią kredito įstaigą, ten tikrai bus pasiūlyti įvairūs kredito pertvarkymo būdai, pavyzdžiui, mokėjimų grafiko pertvarkymas. Svarbu paminėti, kad kredito įstaigos įstatymais yra įpareigotos atidėti kredito įmokas 3 mėnesiams (kredito atostogos) nutrūkus santuokai, dėl sutuoktinio mirties, jei esate pripažįstamas nedarbingu arba iš dalies darbingu, jei jūs ar sutuoktinis tampate bedarbiais, arba jei šeima netenka ne mažiau nei trečdalio pajamų.
„Priimkite sprendimus vadovaudamiesi ne optimistiniais lūkesčiais, o realiu savo šeimos padėties vertinimu. Nepamirškite, kad jei ilgą laiką nevykdysite kredito sutartyje numatytų įsipareigojimų, galite prarasti savo turtą ir užsikrauti skolų naštą. Būsto paskola labiau susieja jaunas poras nei santuoka, todėl nuolat akcentuojame, kad tai ilgalaikis reikšmingas įsipareigojimas, į kurį reikia žiūrėti atsakingai”, – pabrėžia RATO kredito unijos vadybininkė E. Stefanovič.
Daugiau apie būsto paskolas skaitykite čia.
Sutaupyti pradiniam įnašui – paprasta!
Bendraukime! Susisiekite su mumis tel. +370 5 210 4383 arba el. paštu: [email protected]
Unijos adresas: J. Jasinskio g. 14A, Vilnius.